Sanatoria w Inowrocławiu

Inowrocław to jedno z uzdrowiskowych miast Polski. Na jego terenie znajdują się potężne wsady solne mające bardzo dobry wpływ na zdrowie ludzi. Sól, która znajduje się na głębokości od 4500 do 6000 km pod powierzchnią zmieni, jest pozostałością po Morzu Cechsztyńskim.

Sanatorium w Inowrocławiu powstało w 1875 roku. Powietrze wokół tężni solankowych nasycone jest jodem. W uzdrowisku leczy się schorzenia górnych dróg oddechowych czy tarczycy. Osoby, które borykają się z nadciśnieniem tętniczym oraz alergiami skórnymi, mogą przyjechać do miasta na soli, aby polepszyć swój stan zdrowia.

Oprócz uzdrowiska, Inowrocław może pochwalić się ciekawą zabudową architektoniczną, która niewątpliwie jest atrakcją dla kuracjuszy.

Najczystsze powietrze w Polsce

Już od kilku lat można zauważyć wzrost zainteresowania sytuacją klimatyczną na całym świecie. Zanieczyszczenie jest tak wielkie, że prognozy dla przyszłych pokoleń nie są zbyt optymistyczne. W Polsce wiele miast walczy ze smogiem, który rocznie zabija około 6,5 mln ludzi. Trudną sytuację można zaobserwować między innymi w Krakowie. Stolica Małopolski leży w niecce, co wpływa na brak cyrkulacji powietrza. W związku z tym ludzie coraz częściej szukają miejsc z czystym powietrzem. Takim miastem jest właśnie Inowrocław. Tężnie solankowe sprawiają, że można tutaj swobodnie oddychać.

Warto zaznaczyć, że tężnia w Inowrocławiu to druga co wielkości tężnia w Polsce. W całej Europie takich miejsc jest kilkanaście. Wokół uzdrowiska znajduje się piękny, 85-hektarowy Park Uzdrowiskowy. Mieszkańcy potocznie nazywają go Solankami. Już sam spacer ma właściwości lecznicze. Władze miasta zadbały, aby na terenie parku było jak najwięcej drzew oraz krzewów, dodatkowo oczyszczających powietrze.

W 2013 roku w Inowrocławiu została otworzona pijalnia wód mineralnych, z której bardzo chętnie korzystają zarówno kuracjusze, jak i mieszkańcy. Jedną z części pijalni stanowi palmiarnia z pięknymi, egzotycznymi roślinami.

Dlaczego powietrze w Inowrocławiu jest takie czyste? Przede wszystkim dzięki tężni i jej konstrukcji. W uzdrowisku zostały zamontowane specjalne pompy doprowadzające solankę na szczyt budowli. Następnie spływa ona po gałęziach tarniny na dół, po drodze ulegając odparowaniu. Dzięki temu powietrze w mieście jest bogate w mikroelementy.